Tamolanica tamolana


Wygląd: duża, zabarwiona brązowo modliszka, która ma szeroką tarczę klatki piersiowej, podobnie jak Rhombodera basalis. Samiec ma mniejszą tarczę i ogólnie jest szczuplejszy od samicy.

Wielkość: samiec 8,5cm, samica 9cm

Pochodzenie: Nowa Gwinea

Hodowla: temperatura dla hodowli to około 25C. Modliszka przyjmuje pokarm bez problemu. Niekiedy porusza się po czym zastyga żeby zlać się z otoczeniem. Jeśli zostawi się ją w spokoju potrafi złowić dużego owada dla siebie jako pokarm. Podłoże należy zraszać, aby było wilgotne, ale dobrze jest wietrzyć terrarium dostatecznie, by zapobiec powstawaniu pleśni. Jako podłoża używam torfu. Niedojrzałym modliszkom lepiej umieścić w terrarium raczej mniej gałęzi, aby przede wszystkim ostatnie wylinki przebiegały bez problemu i modliszka nie miała możliwości linienia na nisko umieszczonej gałęzi.
Wychowanie: dlatego że jest to jedna z bardziej drapieżnych modliszek, trzeba samicę przed dopuszczeniem do samca dobrze nakarmić, a jeśli to możliwe obserwować, by nie doszło do pożarcia samca. Samce w większości nie są zbyt chętne do rozmnażania i stanowi to niekiedy problem. Młode lęgną się przy temperaturze 25C do około 45 dni i są stosunkowo duże. Najczęściej miałem ich około 50 sztuk z jednego kokonu.
Mój pogląd na temat tego gatunku: interesująca, duża modliszka; przede wszystkim nimfy mają piękne, brązowe zabarwienie. W odróżnieniu od modliszki gatunku Rhombodera basalis, który kształtem ciała przypomina tę właśnie modliszkę, Tamolana tamolanica mniej porusza się po terrarium.
Powrót