Tamolanica tamolana


Vzhled: velká hnědě zbarvená kudlanka,která má hrudní štít podobně jako např.Rhombodera basalis.Samec má tento štít menší a je celkově štíhlejší než samice.

Velikost: samec 8,5cm samice 9cm

Původ: Nová Guinea

Chov: teplota pro chov vyhovuje kolem 25C.Potravu přijímá tato kudlanka bez problémů,jen někdy při vyrušení strne a snaží se splynout s okolím.Je li však ponechána v klidu loví i poměrně velkou kořist. Prostředí udržuji vlhčí rosením,ale je dobré, je li terárium dostatečně větrané,aby se zamezilo vzniku plísní.Jako podklad používám rašelinu.Nedospělým kudlankám je lepší umístit do terária větví raději méně aby především poslední svleky proběhly bez problémů a kudlanka nemněla příliš možností se svlékat na nízko umístěné větvi.
Odchov: Protože se jedná o velmi dravé kudlanky,je třeba samici před připuštěním samce velmi dobře nakrmit a pokud je to možné pár v prvních chvílích sledovat, aby nedošlo k sežrání samce. Samci většinou příliš ochotní k páření nejsou a tak je to někdy problém. Mladé se líhnou při teplotě 25C kolem 45 dne a jsou poměrně velké.Já jsem jich měl většinou kolem 50 kusů z jedné ootéky.
Můj názor na tento druh: zajímavá velká kudlanka a především nymfy mají pěkné hnědé zbarvení.Na rozdíl od kudlanky Rhombodera basalis,které je tvarem těla podobná se tato kudlanka po teráriu méně pohybuje.
Zpět