Rhombodera basalis
Wygląd: : bardzo atrakcyjna, duża modliszka z szeroką tarczą piersi. Zabarwiona na zielono, czasem ze skłonnością do niebieskiego, wewnętrzna strona odnóży chwytnych żółta.

Wielkość: samica 9cm, samiec 8cm.

Pochodzenie: Malezja

Hodowla: przy hodowli tej modliszki dobrze jest umieścić ją w przestronniejszym pojemniku, nie tylko z powodu jej wielkości, ale także dlatego, że jest stosunkowo ruchliwa. Wilgotność utrzymywać stosunkowo dużą, ale jednocześnie trzeba terrarium dostatecznie wietrzyć. Temperatura hodowli- około 26C. Nie ma problemów z przyjmowaniem pożywienia, dlatego, że ta modliszka może upolować owady, które będą dla niej stosunkowo dużą zdobyczą.

Wychowanie: niektóre samice są bardzo agresywne, inne natomiast nie wykazują agresji w stosunku do samców; dlatego lepiej dobrze nakarmić samice. Należy dobrze nakarmić także samce przed ich wpuszczeniem do samic, inaczej może być tak, że samce będą bardziej interesować się otoczeniem niż samicą. A i tak niektóre kopulują bardzo niechętnie. Samice wytwarzają kokony przeciętnie około 3cm, przeważnie na gałęzi; młode lęgną się przy temperaturze 25- 30C, do 45- 60 dni. Może ich być nawet 150. Młode rosną stosunkowo szybko, a około 4,5- 5 miesiąca osiągają dojrzałość. Kiedy modliszki są dorosłe nie żyją zbyt długo, samiec 2- 2,5 miesiąca, samica 4,5- 5 miesięcy.

Mój pogląd na temat tego gatunku: jeden z najpiękniejszych gatunków modliszek; zarówno jeśli chodzi o zabarwienie, jak i kształt ciała. Przeważnie modliszki tego gatunku są stosunkowo aktywne, często poruszają po terrarium.

Powrót