Parasphendale affinis


Wygląd: wyraźna różnica wielkości płci w okresie dojrzałym: samica aż 6cm, samiec maksymalnie 4cm, zabarwienie brązowo-zielone, samica ma krótkie skrzydła do około jednej trzeciej długości odwłoku, na którym jest delikatny, biało-fioletowy zarys – zobacz zdjęcie.
Pochodzenie: Kenia

Hodowla: modliszka znosi niższą wilgotność i wyższą temperaturę z okresowym nawilżaniem. Podczas wylinki modliszka nie potrzebuje dużej ilości miejsca. Od trzeciego linienia należy hodować oddzielnie. Już od trzeciego linienia przyjmuje owocówki hydea . Minimalna temperatura 20 C, optymalna 25C w ciągu dnia. Nie należy umieszczać zbyt dużo cienkich gałęzi, gęsto, ponieważ dojrzała samica może ugrzęznąć. Modliszki tego gatunku nie mogą wdrapywać się po szkle i gładkich płaszczyznach i dlatego lepiej byłoby wyłożyć terrarium płótnem na bocznych ścianach i na stropie. (tak, by powstały nierówności)

Wychowanie: większość samców staje się dorosłymi wylinkę wcześniej, a w dodatku są stosunkowo krótkowieczne, dlatego przy hodowli tego gatunku koniecznie trzeba podtrzymać niższą temperaturę i hodować je „ na diecie”. Samce można rozpoznać po szczuplejszym odwłoku. Aby samica była dojrzała muszą minąć minimum dwa tygodnie, samiec, który jest min. tydzień dorosly. Ponadto trzeba pamiętać, że samica musi być przez długi czas dobrze karmiona. Samiec przed dopuszczeniem mialby polatać. Przy dopuszczaniu samca do samicy, należy dać samicy pokarm i samca posadzić blisko niej, koło odwłoku, aby ją spostrzegł. Jeżeli samiec ucieknie, nie próbujemy powtórnie; należy dopuścić go do samicy dopiero następnego dnia; odważny samiec naskoczy na samicę, a po klasycznym okrążeniu jej, mocno ją pochwyci. Niekiedy samiec siedzi na samicy, ale do parzenia nie dochodzi, wtedy trzeba dać samicy jedzenie i pozwolić samcowi swobodnie odlecieć. Większość samców umiera po jednym miesiącu, najstarszy dożył 65 dni. Samice po uprzednim parzeniu wytwarzają stosunkowo duże kokony brązowego koloru, z których lęgnie się po około 30 dniach do 100 i więcej czarnych nimf (przy temperaturze 20C do 60dni). Od drugiego linienia mają barwę brązowo-czarną. Modliszki rosną stosunkowo wolno, dojrzewają po półrocznym okresie (6-7 wylinek), samice w dojrzałym okresie żyją 2-7 miesięcy, w tym czasie wytwarzają w większości trzy kokony.


Mój pogląd na temat tego gatunku: bardzo interesujący, ze względu na kształt ciała, gatunek, a jednocześnie nieskomplikowany w hodowli. Większe problemy bywają z rozmnażaniem.

Uwaga: w hodowli występuje gatunek Parasphendale agrionina z Tanzanii, większego wzrostu z zielonkawymi kokonami.


Tekst i zdjęcie Tomaš VojkůvkaPowrót