Parasphendale affinis


Vzhled: výrazný rozdíl ve velikosti jednotlivých pohlaví v dospělosti:samice až 6cm,samec max.4cm,zbarvení hnědozelené,samice má krátká křídla do asi třetiny délky zadečku,na kterém je jemná bílo fialová kresba-viz foto.

Původ: Keňa

Chov: kudlanka snáší i nižší vlhkost a vyšší teplotu s občasným vlhčením. Svléká se dobře i v malém prostoru.Chovat samostatně již od třetího svleku.Troufne si i na větší kořist,již od prvního svelku přijímá větší octomilky hydea. Minimální teplota 20C,optimum 25C přes den.Pro dospělé samice nejsou vhodné tenké a husté větve,ve kterých by mohly uvíznout. Tyto kudlanky špatně"šplhají" po skle a hladkých plochách a proto je lepší vybavit terárium na boční stěně pletivem, nebo jiným zdrsněním a pletivem u stropu.

Odchov: samci většinou dospívají o jeden svlek dříve a navíc jsou poměrně krátkověcí,proto je u tohoto druhu nutné samce při vývoji pozdržet nižší teplotou při chovu a "dietou". Samci se dají bezpečně poznat podle výrazně štíhlejšího zadečku.Pro odchov by samice měla být dospělá asi dva týdny a více,samec nejlépe týden starý.Není snad potřeba připomínat,že samice musí být dlouhodobě dobře krmena.Samce je dobré nechat proletět. Samici můžeme zabavit potravou a samce opatrně posadit do její blízkosti(zezadu), aby si ji všiml.Pokud se dá samec na úprk-nepokoušíme se o páření dříve než druhý den,"odvážný" samec naskočí na samici a po klasické otočce se ji pevně přichytí. Někdy ale samec takto sedí na samici a nedojde k páření,pak je vhodné nabídnout samici potravu a nechat samce bezpečně odletět. Většina samců umírá již po jednom měsíci,nejstarší v chovu se dožil asi 65 dnů. Po úspěšném spáření vytvoří samice poměrně velkou ootéku hnědé barvy,z které se po asi 30 dnech líhne až 100 i více černých nymf(při teplotě 20C až za 60 dnů) Od druhého svleku již mají barvu hnědočernou. Kudlanky rostou poměrně pomalu,dospívají asi po půl roce(6-7 svleků), samice v dospělosti žijí 2-7 měsíců, za tu dobu vytvoří většinou tři ootéky.


Můj názor na tento druh: velice zajímavý druh tvarem tělůa,zbarvením a zároveň nenáročný na chov.Problémovější rozmnožování.

Poznámka: V chovech se oběvuje i druh Parasphendale agrionina z Tanzánie většího vzrůstu s nazelenalou ootékou.


Text a foto Tomáš VojkůvkaZpět