Creobroter pictipennis
Wygląd: brązowo-żółta modliszka z zielonymi skrzydłami z plamką w kształcie oka – zobacz zdjęcie. Wyraźne, wypukłe oczy. Z powodu swojej wielkości około 4cm w dojrzałości wybiera muchy, które są wielkości połowy modliszki (sprytnie chwyta muszki owocowe także , kiedy jest już dojrzała).

Pochodzenie: Sri Lanka

Hodowla: modliszki znoszą niższą wilgotność tylko mimo okresu wylinki. Temperatura minimum 22 C. Jeżeli chodzi o wielkość, najlepiej hodować w małych terrariach albo plastykowych boksach z umieszczonym, miękkim płótnem pod stropem, aby wylinka przebiegła bez problemów. Do czwartej wylinki można hodować w gromadzie, podawać jako pokarm muszki owocowe przygotować schron albo umiejętnie stworzone pomieszczenie, na przykład z płócien, z tworzyw sztucznych, w którym znajdą się gałęzie. Dla dojrzałych modliszek odpowiednie są boksy średniej wielkości z kilkoma gałązkami, zwykle 0, 5 cm i większe. Uwaga! Nie podawać jako pokarmu świerszczy, szczególnie na noc do terrarium, ponieważ mogłyby zaatakować śpiące modliszki.

Wychowanie: samce dorastają o o jedną wylinkę później i żyją około miesiąca, dlatego u tego gatunku odpowiednio samce trochę spowolnić, podając mniej jedzenia. Samce dają się rozpoznać z powodu silniejszych czułek już od trzeciej wylinki. Aby samica była dojrzała muszą minąć dwa tygodnie i więcej, samiec musi mieć tydzień. Dobrze, kiedy samiec przed dopuszczeniem polata. Samica powinna być dobrze nakarmiona. Samca sadzamy około 20cm od samicy, ja używam rośliny stojącej wolno w pokoju, gdzie samiec ma dosyć przestrzeni. Niekiedy samiec przy zbliżeniu do samicy pokazuje ciekawy „taniec” z szeroko rozłożonymi skrzydłami, kiedy indziej wyczekuje i kilka godzin na odpowiedni moment. Jeśli samiec naskoczy na samicę, parzenie trwa kilka godzin, potem możemy samiczkę nakarmić i umożliwić samcowi odejście. Przy hodowli tego gatunku najważniejsze jest, by wybrać pary za pomocą prób. Bywają samice, które mogłyby być uważane za „likwidatorki” samców i na odwrót, samce, które nie mają odwagi, by się rozmnażać. Większość samców umiera po 4-8 tygodniach. Samice dożywają po ostatnim linieniu do 6 miesięcy, wytwarzają podłużne kokony w odstępach 2-3 tygodni. Najwięcej nimf lęgnie się z pierwszych kokonów (30), wraz z dalszymi ilość się zmniejsza (3-10).Rozwój nimf trwa w przybliżeniu 35 dni przy temperaturze 22C. Nimfy mają około 8mm wielkości i przypominają mrówki (czerwono-brązowe, później już brązowe i żółte), przyjmują drobny pokarm (muszki owocowe lub mszyce). Modliszki rosną wolno, dorastają do pół roku. (6-7 wylinki).

Mój pogląd na temat tego gatunku: bardzo zajmujący gatunek, z powodu kształtu ciała i sposobu łowu. Nieskomplikowany w hodowli.Tekst i zdjęcie Tomaš Vojkůvka.
Powrót