Creobroter pictipennis
Vzhled: hnědožlutá kudlanka se zelenými křídly se skvrnou ve tvaru oka-viz.foto. Výrazně vystupující oči.Přes svou velikost kolem 4 cm v dospělosti se odváží i na kořist poloviční velikosti,i když upřednostňuje mouchy(obratně chytá octomilky i v dospělosti)

Původ:Srí Lanka

Chov: kudlanky snáší nižší vlhkost pouze mimo období svlékání.Teplota minimálně 22C. Vzhledem k velikosti lze chovat i v malých teráriích,nebo plastových boxech s umístěným muším pletivem pod stropem pro bezproblémové svlékání. Do čtvrtého svleku i déle lze chovat pohromadě v přebytku potravy(octomilka,octomilka hydea) a s dostatkem úkrytů,nebo uměle vytvořeným členěním pomocí např.umělohmotných pletiv. Pro chov dospělých kudlůanek jsou vhodné středně velké boxy s několika větvičkami průměru 0,5 cm a více. Pozor!Nenechávat krmivo jako cvrčky apod. v teráriu přes noc,mohly by napadnout spící kudlanku.

Odchov: samci dospívají o jeden svlek dříve než samice a žijí přibližně jeden měsíc,proto je také u tohoto druhu vhodné samce trochu zpomalit nižší frekvencí krmení. Samci se dají bezpečně poznat podle silnějších štětinovitých tykadel již od třetího svleku.Pro odchov by samice měla být dospělá asi dva týdny a více,samec nejlépe týden starý.Je vhodné nechat samce nejprve proletět. Samice musí být dobře nakrmená.Samce posadíme asi 20 cm.od samice,já používám vzrostlou pokojovou rostlinu volně umístěnou v pokoji,kde má samec dostatek únikového prostoru. Někdy samec předvádí při přibližování k samici zajímavý "tanec" s široce rozevřenými křídly,jindy vyčkává i několik hodin na vhodný okamžik. Pokud se samci podaří naskočit na samici, trvá spojení několik hodin, poté můžeme samici nabídnout potravu a umožnit tak samci bezpečný odchod. Pro chov tohoto druhu je nejvhodnější vybrat pár z více jedinců postupným zkoušením,jsou samice,které by mohly být považovány za likvidátorky samců a naopak samci,kteří nenajdou odvahu pokusit se o páření. Většina samců umírá po 4-8 týdnech.Samice se dožívají po posledním svleku asi šesti měsíců a vytvářejí ootéky housenkovitého tvaru v intervalech 2-3 týdny.Přitom nejvíce nymf se líhne z prvních ooték(30) s dalšími se počet snižuje(3-10). Vývoj nymf travá přibližně 35 dnů při teplotě kolem 22C.Nymfy jsou velké asi 8 mm a připomínají mravence(červenohnědé,později již hnědé a žluté),vyžadují drobnou potravu(octomilky drosophila nebo mšice). Kudlanky rostou pomalu,dospívají asi po půl roce(6-7 svleků).

Můj názor na tento druh velice zajímavý druh tvarem těla a způsobem lovu.Pro chov nenáročný.Text a foto Tomáš Vokjůvka
Zpět