Cilnia humeralis
Wygląd: kiedy modliszka jest dojrzała, prawie cała zabarwiona jest na zielono, ale w czasie rozwoju często zmienia barwę i niekiedy bywa tak, że po każdej wylince zabarwiona jest inaczej (w większości różne odcienie brązowego i zielonego, ale niekiedy zabarwiona też na czerwono albo niebiesko). Samica ma krótsze skrzydła, które nie zakrywają jej odwłoku. Przednie odnóża chwytne ma stosunkowo szerokie i potrafi obrotnie chwycić pożywienie za pomocą tylko jednej.

Wielkość: obydwie płci 5-6cm, z tym że samiec ma dłuższe skrzydła.

Pochodzenie: Południowa Afryka

Hodowla: temperatura dla hodowli około 24C. Wilgotność należy utrzymywać trochę wyższą niż dla modliszek z rodzaju Sphodromantis, ale modliszka jest jednak stosunkowo nie wymagająca i chętnie przyjmuje odpowiedniej wielkości pokarm. Niekiedy bywają problemy przy wylince, ale to zwłaszcza przy nieodpowiedniej wilgotności. Modliszki można umieścić w 3litrowym słoju, gdzie trzeba włożyć gałęzie.

Wychowanie: samce dopuszczamy do samic, kiedy są one dobrze nakarmione i dlatego, że są one przeważnie dość żywe , trzeba strzec modliszki i zabronić samicom pożerać samców. Samice wytwarzają kokony na gałęzi lub na ścianie terrarium , mają one przeciętnie 3cm. Młode lęgną się przy temperaturze 25C do 34-45 dni w zależności od temperatury (może tak być, ale też więcej niż 50 dni).Bywa ich 100-150. Osiągają dojrzałość po 5,5-6 miesiącach. Dojrzały samiec żyje 2 miesiące, samica koło 5 miesięcy.

Mój pogląd na temat tego gatunku: piękna modliszka interesująca ze względu na zmiany koloru podczas poszczególnych stadiów larwalnych.


Powrót