Cilnia humeralis
Vzhled: v dospělosti je tato kudlanka zbarvena většinou zeleně,ale během růstu často mění barvu a tak je někdy po každém svleku zbarvena jinak(většinou různé odstíny hnědé a zalené,ale někdy je zbarvena i do červena,nebo modra) Samice má kratší křídla která nezakrývají celý zadeček.Přední lapací nohy má tato kudlanka poměrně široké a dokáže obratně chytit menší kořist i za pomoci jedné.

Velikost: obě pohlaví 5-6cm s tím,že je samc štíhlejší a má delší křídla.

Původ: jižní Afrika

Chov: teplota pro chov vyhovuje kolem 24C.Vlhkost vyžaduje o trochu vyžší,než kudlanky z rodu Sphodromantis,ale jinak je poměrně nenáročná a ochotně přijímá jakoukoliv přiměřeně velkou potravu.Problémy bývají někdy u tohoto druhu jen se svlékáním,a to většinou kvůli nevhodné vlhkosti. Jako chovná nádrž postačí i velká 3l sklenice,kam umístíme větve.

Odchov: samce připouštíme k samici dobře nakrmené a protože je většinou poměrně dost dravá je dobré kudlanky hlídat a případně sežrání samce zabránit.Ootéky,které mají v průměru kolem 3cm samice vytvoří většinou na větev,či na stěnu terária. Mladé se při teplotě 25C líhnou po 35-45 dnech dle teploty(může to být ale i více než 50 dní).Bývá jich 100-150. Dospělosti dosáhnou za 5,5-6 měsíců.Dospělý samec žije 2 měsíce, samice kolem 5 měsíců.

Můj názor na tento druh: pěkná kudlanka zajímavá změnami zbarvení během jednotlivých larválních stadií.


Zpět