Hodowla modliszekModliszki są owadami drapieżnymi, zjadajacymi nawet własnych pobratymców, dlatego większość gatunków modliszek hodujemy pojedynczo. Terraria dla dorosłych modliszek, których ja osobiście używam mają wymiary: 30 cm wysokość, 20 cm długość i 20 cm szerokość. Zamiast terrarium można również użyć dużego słoika lub nawet szklanej butelki. Do środka należy włożyć kawałek drewna/gałązki na których modliszka przesiadując będzie spędzała większość czasu. Jako podłoże do tak urządzonego terrarium używam piasku i dla gatunków wilgociolubnych używam torf. W trakcie swojego życia modliszka przejdzie od 7 do 9 wylinek. Modliszki przechodzą wylinkę zwisając do góry nogami, zatem nasze terrarium powinno umożliwiać modliszce pewne uchwycenie się górnej powierzchni terrarium. Możemy tutaj zastosować kawałek plastikowej siatki, którą przytwierdzamy go "sufitu" naszego terrarium.Foto- tu Drugim elementem, który decyduje o poprawnej wylince jest wysokość terrarium, która powinna być minimum dwukrotnie większa od wielkości modliszki. Młode modliszki przy wylince korzystają z gałązek które mają środku. Jeśli modliszka uchwyci się zbyt nisko na gałęzi i podczas wylinki będzie dotykać dna terrarium może dojść do deformacji jej ciała a w rezultacie nawet do jej śmierci. Przy ostatniej wylince modliszka będzie potrzebowała chwycić się również bocznej powierzchni aby mogła unieść do góry głowę i wyprostować skrzydła. Temperatura w jakiej należy hodować modliszki jest zależna od gatunku. Ja swoje modliszki trzymam w temperaturze ok. 25*C. Pokarm modliszek stanowią żywe owady. Wielkość podawanego pokarmu dostosowujemy do wielkości modliszki. Do 4 wylinki podajemy muszki owocowe, wylęg świerszcza lub inne owady podobnej wielkości. W miarę jak modliszki podrastają zwiększamy wielkość pokarmu. Młode modliszki karmimy codzienie, dorosłe 1-2 razy w tygodniu. W celu utzrymania odpowiedniej wilgoności zraszam terraria, dla gatunków wilgociolubnych utrzymuję stale wilgotne podłoże. Czasami nawet sucholubne modliszki chętnie piją wodę pochodzącą ze zraszania. Jednak głownym źródłem wody pozostaje pokarm.
Rozmnażanie: jeśli mamy dorosłe modliszki, co możemy poznać po tym że mają skrzydła (u niektórych gatunków mają samice skrzydła, tylko niedużej wielkości), to możemy podjąć próbę ich rozmnożenia. Samca od samicy można odróżnić po tym, że samiec jest zwykle mniejszy od samicy, ma bardziej wystające skrzydła i dłuższe czułki. Samca od samicy można również odróżnić po iloście segmentów na spodniej stronie odwłoka (nawet we wcześniejszym okresie rozwoju).U samca jest ich 8 (są z reguły mniejsze niż u samicy) a u samicy 6.Foto- tu
Ponieważ samica jest czasami dużo większa od samca i często pożera samca zanim dojdzie doo kopulacji, trzeba dobrze samicę nakarmić, a jeszcze lepiej wpuścić samca kiedy samica właśnie coś upolowała. Parzenie trwa zwykle do następnego dnia. Jeśli samica nie pożarła samca możemy go na drugi dzień odłowić. Po kopulacji samica sporządza kokon (ootekę) w zależności od gatunku i wieku samicy dziaje się to już nawet po kilku godzinach (tak jak to było u mojej samicy Phyllocrania paradoxa). Zwykle jednak pierwsza ooteka pojawia się w ciągu pierwszego miesiąca a następne również w ok. miesięcznych odstępach. Kokony podczas rowoju wymagają również odpowiedniej wilgotności, którą można uzyskać zraszając terrarium i utrzymaując wigotne podłoże. Dla gatunków szczególnie lubiących wysoką wilgotność musi to iść w parze z dobrą wentylacją, ponieważ bez tego łatwo dochodzi do powstawania pleśni i grzybów w efekcie do obumarcia kokonu. Po ok. 40 dniach zaczynają się wykluwać młode, które wisząc na cienkich włókienkach odrazu przechodzą wylinkę. Pokarm zaczynają przyjmować juz nawet po 2 dniach.

Powrót